חיפוש

עבירות אלימות במשפחה

סוגים שונים של פעולות אלימות עשויים להיחשב לאלימות במשפחה ולהגיע עד כדי עונש מאסר ממושך.

בנוסף, התחום של עבירות אלימות במשפחה רגיש כי מעורבים בו לעיתים ילדים, בני זוג והורים.

מבחינה משפטית, הפתרון הוא להתייעץ עם איש מקצוע ועורך דין שמכיר את התחום

העונש בגין עבירות משפחה חמור יותר בהשוואה לאותה עבירת אלימות, שמתבצעת מחוץ לתא המשפחתי. הדוגמא הכי טובה לזה היא עבירת תקיפה: כאשר היא מתבצעת ביחס לבני משפחה, העונש הקבוע בחוק הוא עד 4 שנות מאסר. לעומת זאת, אותה עבירת תקיפה מחוץ למשפחה תגרור עונש מאסר של עד שנתיים.

לשם השוואה, עבירה שגורמת חבלה של ממש מחייבת עד 3 שנות מאסר – בעוד אותה עבירה כלפי בני זוג תביא איתה עונש של עד 6 שנות מאסר וכלפי קטין היא אף גוררת עד 7 שנות מאסר. כמו כן, בעבירת חבלה חמורה בתוך המשפחה מקבלים עונש מאסר של עד 10 שנים – לעומת ענישה מקסימאלית של 7 שנים לעבירת חבלה חמורה שאינה בתחום המשפחה.

 

מה המשמעות של עבירות אלימות במשפחה?

מכל האמור לעיל אפשר להבין כמה דברים. קודם כל, רואים בבירור שיש סוגים שונים של פעולות אלימות שעשויים להיחשב לאלימות במשפחה. שנית, מבינים את רוח החוק במובן של ענישה לצורך יצירת הרתעה.

מצד שני, גם המחוקק וגם בתי המשפט מבינים היטב את המורכבות של ביצוע עבירות במשפחה ולאחר מכן את היכולת לשפוט אותן. זה קורה בגלל שבעבירות כאלה מעורבים ילדים, בני משפחה, הורים, בני זוג ועוד. בשביל לשפוט את המקרה ולהכריע בעונש הראוי בגין כל עבירה, יש שיקולים שונים שאותם צריך לקחת בחשבון.

 

עם מי מתייעצים לגבי עבירות של אלימות במשפחה?

החדשות הטובות הן שניתן להתייעץ עם עורך דין אלימות במשפחה בכל מקרה של דילמה והתלבטות. זהו איש מקצוע שמכיר היטב את התחום, יש לו את הניסיון הרלוונטי והוא גם עוקב מקרוב אחר פסקי הדין התקדימיים שקשורים אליו.

מלבד האמור לעיל, התייעצות עם עורך דין שמתמחה בדין הפלילי יכולה להיות רלוונטית גם למי שמרגיש שנפגע מעבירות אלימות במשפחה – אך גם עבור מי שנאשם בביצוע שלהן.

 

מהן תלונות שווא בגין עבירות אלימות במשפחה?

אחד ההיבטים הרגישים של נושא האלימות במשפחה הוא תלונות השווא. עם העלייה במודעות לחשיבות של עבירות מן הסוג הזה, חלה גם עלייה במספר תלונות השווא. במקרה של תלונות שווא, מאוד חשוב שמי שמייצג את הנאשם יהיה מי שמתמחה בכך.

לסיכום, עורך דין פלילי שמכיר את הנושא הספציפי של עבירות אלימות במשפחה יכול וצריך לסייע לכל הצדדים המעורבים. כאשר עורך הדין מביא בחשבון את הסוגיות הרלוונטיות, הוא מייצג את קהל הלקוחות שלו בצורה אמינה ועל הצד הטוב ביותר.

 

פטיש

אולי יעניין אותך גם