חיפוש

פגיעות מיניות – כיצד ניתן להתגונן מפניהן?

פגיעות מיניות הן תופעה קשה אך למרבה הצער נפוצה, הן בקרב נשים והן בקרב גברים.

פגיעות מיניות יכולות להתרחש בסביבות שונות, על ידי אדם זר או קרוב ואף אדם אהוב.

פגיעה מינית לעולם לא תהיה באשמת הנפגע או הנפגעת.

יחד עם זאת, על מנת שלא לחיות בפחד מתמיד, ישנן מספר פעולות שיכולות לסייע בהגנה מפני פגיעה מינית פוטנציאלית

 

הגשת תלונה במשטרה

במידה ואדם חווה פגיעה מינית או היה עד לפגיעה מסוג זה, מומלץ לו לפנות לתחנת משטרה לצורך הגשת תלונה. אומנם מדובר בתהליך מורכב ושאינו פשוט עבור הנפגע או הנפגעת, אך התלונה יכולה למנוע פגיעה נוספת על ידי אותו פוגע עבור הנפגע או עבור נפגעים עתידיים. זאת היות ופוגעים מיניים במקרים רבים יפגעו יותר מפעם אחת ביותר מאדם אחד. לפי נתונים של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, רק שישה אחוזים מסך הפגיעות המיניות מדווחים לרשויות ומגיעים לכדי תלונות בעקבות תקיפות מיניות. באמצעות תלונות בעקבות תקיפות מיניות מרובות, יוכלו הרשויות למגר את הפוגעים בצורה יעילה ורחבה יותר. בכך יוכלו הנפגעים והנפגעות ואף העדים, לתרום ביחד עם הרשויות למען סביבה בטוחה יותר ולהתגונן מפני תקיפות מיניות.

 

ליצור אווירה בטוחה

אווירה בטוחה בה יש אפס סובלנות כלפי פגיעות מיניות, יכולה לסייע לכלל הנוכחים בה להתגונן מפני פגיעות מיניות. ניתן ליצור אווירה בטוחה במגוון דרכים לרבות גילוי פעולה אקטיבית כנגד כל פגיעה מינית במרחב הציבורי.

 

אמצעי הגנה

על מנת להתגונן מפני פגיעה מינית, עומדים לרשות החוששים מפניה מספר אמצעי הגנה עצמית, לרבות גז מדמיע. ניתן אף להשתמש בטכניקות שונות כמו החזקת המפתח בין האצבעות. במידה ואישה ומחליטה לרכוש אמצעי הגנה, עליה לוודא כי היא מתורגלת היטב בכדי שתוכל להשתמש בהם בצורה נכונה. שימוש לא נכון באמצעי הגנה לא רק שלא יועיל, אף עלול לגרוע מהמצב. למשל כשמדובר בגז מדמיע – מספר מקרים העלו כי שימוש לא נכון בגז המדמיע הביא למצב בו ההתזה נעשתה על עיני הנפגע במקום הפוגע.

 

עזרה מקרובים

פגיעה מינית יכולה להתרחש גם על ידי קרובים, אך עדיין ישנם כאלה שניתן לסמוך עליהם ולהיעזר בהם דווקא בהתגוננות מפני פגיעה מינית. ניתן להיעזר בקרובים כאלה לצורך ליווי במקומות מבודדים או שאינם מרגישים בטוחים, שיחה טלפונית ואף ניתן לבקש לשמור אחד על השנייה.

 

עזרה ממי שמציע

ישנם גורמים שונים המציעים עזרה לצורך הגנה – בין אם אנשי צוות של המקום בו נמצאים, אנשי מקצוע המציעים ללמד כיצד להתגונן ואף ארגונים ואפליקציות להגנה. כל אחת מהדרכים הללו יכולה להיות דרך התגוננות מצוינת. כך ניתן למשל להיעזר בעזרה שמציע הבר באמצעות הברמנים או להסתייע באפליקציה שמסייעת בהסעות עבור נשים בוגרות ונערות.

 

פטיש

אולי יעניין אותך גם