חיפוש

הערכה וקניית עתיקות – איך זה עובד?

להיסטוריה יש כוח מהפנט, וחפצים עתיקים, מיוחדים ויוצאי דופן ששרדו מתקופות קדומות, הם חלק בלתי נפרד מהקסם הזה. הסיפורים שנושאים עימם פרטי אספנות ועתיקות, מעולם עתיק ומרתק, הופכים רבים מחובבי העתיקות לאספנים נלהבים. אם גם אתם רוצים לצאת למסע בזמן דרך אמנות וחפצים, כדאי שתבינו כיצד פועל עולם העתיקות

 

מהן עתיקות?

עתיקות מאפשרות לנו להציץ אל העבר ולגלות איך חיו לפני עשרות ומאות שנים. כל פריט, בין אם הוא רהיט, תכשיט או כלי נשק שיש לו ערך היסטורי, תרבותי או אומנותי, והוא בן למעלה ממאה שנה, נחשב שייך למשפחת העתיקות. הערך של העתיקות נקבע בין השאר על פי נדירותן. ככל שמתרחקים מזמן הייצור והשימוש בכלי, הנדירות הופכת לחזות הכל, וגם קערת אוכל פשוטה יכולה להיחשב כעתיקות רבות ערך אם היא למשל מתקופה קדומה במיוחד ואם ניתן ללמוד בעזרתה על תרבות אחרת מזמן אחר.

 

שוק העתיקות

שוק העתיקות המודרני הוא עצום ונמצא בכל מקום אפשרי, החל מקבוצות ייעודיות בפייסבוק ועד מכירות פומביות סגורות לאספנים בלבד. שוק העתיקות הוא שוק דינמי ממש כמו שווקים אחרים והוא מושפע מגילויים ארכיאולוגיים חדשים, משינויים חברתיים ותרבותיים כמו גם מהתרחשות אירועים היסטוריים או פוליטיים. בשוק העתיקות סוחרים גם אנשים רגילים שאוהבים את התחום וגם סוחרים מומחים, אספנים, גלריות, מוזיאונים ובתי מכירות פומביות.

שוק העתיקות

הערכת עתיקות

הערכת שווי של פריט או של פרטי עתיקות הינה תהליך ארוך ומורכב שבוחן את כל המידע אודות הפריט בעזרת מחקר היסטורי, בעזרת התייעצות עם מומחים או בעזרת בדיקות מעבדה. יש לקחת בחשבון את גיל הפריט ואת הנדירות שלו, את מקוריותו ומצבו הפיזי וכמובן גם האם הוא מבוקש בשוק העתיקות ועד כמה. הערכה מקצועית תתבצע על ידי אנשי עתיקות ותיקים ומנוסים, כדוגמת אלה שתמצאו אצל כמו אוצרות מהבית.

 

רכישת עתיקות

אספנים מתחילים שמתאהבים בעולם העתיקות יכולים לבחור באחת משתי דרכים. הראשונה היא רכישה אינטואיטיבית של פריטים לאוסף, והאחרת כוללת היכרות עם השוק ועם עולם העתיקות ורכישה בין השאר בירידים ובשווקים שמיועדים למכירה וקנייה של עתיקות, בבתי מכירות פומביות, בפלטפורמות מקוונות ואצל סוחרי עתיקות.

 

אוספים פרטיים ומוזאונים

אוספים פרטיים של עתיקות, בדומה לאוספים פרטיים של יצירות אמנות, הם ביטוי לגאוות האספן ולתקופה ולתחום בו מתרכז האוסף. באופן דומה, בשלב כלשהו ולפעמים רק לאחר מותו של האספן, נתרמים הפריטים מהאוסף לגלריות או למוזיאונים, והופכים גם הם לחלק מהשימור של ההיסטוריה והתרבות. מי שאינו אספן עתיקות ואינו בקיא בשוק זה נחשף לעתיקות בדרך כלל רק כאשר הוא מבקר במוזיאון או באתר ארכיאולוגי.

 

לסיכום

העולם המרתק והמגוון של העתיקות מאפשר לנסוע בזמן ולראות את החפצים והכלים ששימשו את אבותינו ואפילו את הקדומים ביותר. שימור ההיסטוריה והתרבות בעזרת עתיקות, באופן פרטי או באופן ציבורי, הינו ערך חשוב ומשמעותי.

אוספים פרטיים עתיקים

אולי יעניין אותך גם