חיפוש

מזונות בהליך גירושין – מה חובה להראות בתהליך

על פי חוק, הבעל מחויב לכלכל את אשתו ואת ילדיו בזמן הנישואין. חיוב זה ממשיך באופן חלקי גם בהליכי גירושין. ישנם סוגים שונים של מזונות – ישנם מזונות ילדים, מזונות אישה ומזונות נוספים בהליכי ביניים. פסיקת המזונות נעשית בשקלול מצב כלכלי של הצדדים. אז מה צריך להראות בפני בית הדין בהליך פסיקת המזונות? בואו נעשה סדר.

 

רמת החיים במהלך הנישואין

על פי חוק, חייב הבעל לפרנס את האישה ולדאוג לה לרווחה במידה שווה לזו שהייתה לה בזמן שהיו נשואים. ההלכה היהודית מחייבת, וממנה גם הדין הישראלי, לשמור על רמת חיים זהה לפני ואחרי הגירושין. על מנת לקבל תמונה כללית על רמת החיים, כל מסמך שיכול להעיד על כך, מהווה הוכחה. תשלומי שכר דירה, הוצאות על מותרות, חופשות, רכב וכדומה – כולם יכולים להעיד על רמת חיים מסוימת שמחויבת להישמר. כדי לדאוג שכל הזכויות שלכם יישמרו, כדאי לפנות למשרד מנוסה כמו ערן עזרא – משרד עורכי דין ולקבל ייעוץ באשר לאסמכתאות הנדרשות ועוד.

 

מצב כלכלי כללי

בשביל ללכת מהכלל אל הפרט, לאחר שהצגתם את רמת החיים שלכם, צריך להציג מצב כלכלי כללי. כלומר, כל מידע על נכסים ופריטים שווי ערך של כל אחד מהצדדים – נדל״ן פרטי ומסחרי, עסק, רכב, חסכונות, תיקי השקעות וכיו"ב, שמעידים על המצב הפיננסי. יחד עם הזכויות, צריך להציג גם את החובות – משכנתא, הלוואות בנקאיות, הלוואות אשראי או יתרות תשלום על רכב ועל מוצרים אחרים. כל אחד מהחובות ומהזכויות, מהווה חלק משיקול הדעת המופעל בידי בית המשפט.

נכסים והתחייבויות של זוג גרושים

הכנסות והוצאות

ברמה הפרטנית ביותר, יש להציג הכנסות והוצאות שוטפות. כלומר, הכנסות כדוגמת תלוש משכורת, דיבידנדים, רווחים מעסק או תשואה על תיקי השקעה. כל רווח נכנס צריך להיות מוצג בפני בית המשפט. בהתאם, כל הוצאה צריכה להיות מוצגת גם היא – הוצאות שוטפות כמו תשלומי שכר דירה, תשלומים למוסדות לימוד, חשמל, ארנונה, דלק וכדומה. המטרה היא להראות יכולת כלכלית אל מול צורך כלכלי, של כל אחד מהצדדים.

 

צרכיהם של הילדים

אם יש ילדים בתמונה, יש צורך להציג את כל ההוצאות שהם נדרשים אליהם. תשלום על מוסדות לימוד, בתי ספר, חוגים, טיפולים רפואיים, חינוך מיוחד, פעילויות פנאי, ביגוד או כל דבר אחר שהילדים צורכים או רגילים אליו. הכול יילקח בחשבון בפסיקת המזונות בשורה התחתונה.

 

לסיכום

הליך פסיקת המזונות עלול להיות ארוך ומייגע. הוא דורש התייחסות אל כל אחד ואחד מהמרכיבים הכלכליים המציגים תמונת פסיפס שלמה. יש להציג בפני בית המשפט את כל החלקים, החל מרמת החיים הכללית, דרך המצב הכלכלי בצורה פרטנית של חובות וזכויות וכלה בפירוט הכנסות והוצאות. בנוסף, יש להציג את צרכיהם של הילדים בשגרה ומעבר לה.

מזונות בגירושין

אולי יעניין אותך גם