חיפוש

4 סיבות לבחור במסלול ריבית פריים במשכנתא שלכם

לחלקינו, עולם המושגים שנמצא בשדה הסמנטי של פיננסים, משכנתאות וריביות הוא טריטוריה זרה ומרתיעה. כאשר אנו מעוניינים לקחת משכנתא, לרוב נרצה לחלק את ההחזר שלנו לכל מיני מסלולים עם ריביות שונות במטרה לפזר ולהקטין את הסיכון. אחת הריביות שמהווה מסלול מומלץ להחזר המשכנתא, זו ריבית הפריים.

 

לפני שנקפוץ למים, מה זו בכלל ריבית פריים?

כאשר הבנקים מקבלים הלוואה מבנק ישראל, הם משלמים ריבית שנקבעת על ידי בנק ישראל. ריבית זו, נקראת כמובן "ריבית בנק ישראל". מכאן, ריבית הפריים נקבעת על פי ריבית בנק ישראל וצמודה אליה, כאשר מוסיפים לה 1.5% – מה שהופך את ריבית הפריים לריבית מינימלית עבורנו, ומאפשרת לבנק לכסות על הוצאותיו ולהרוויח.

אחרי שהבנו את משמעות המושג ריבית פריים, בואו נצלול לסיבות למה זהו מסלול מומלץ להחזר המשכנתא שלנו.

 

ריבית הפריים אינה צמודה למדד המחירים לצרכן

נכון, באופן כללי עליה במדד המחירים לצרכן מעידה על פריחה ושגשוג במשק, אבל כשאנו עוסקים במשכנתאות – השפעת המדד לרוב תעלה את הריבית שלנו ואת ערך הקרן שלנו לאורך השנים, או במילים פשוטות יותר: תגרום לנו לשלם יותר במסלול המשכנתא שלנו. לכן, מעצם כך שריבית הפריים אינה צמודה למדד, לא נהיה מושפעים מהשינויים התכופים המתרחשים בו.

 

בריבית פריים אין עמלת פירעון מוקדם

במקרה בו נרצה מכל סיבה שהיא לסיים להחזיר את ההלוואה בבת אחת או לשנות את מסלול ההחזר, במרבית המסלולים ניאלץ לשלם על היציאה המוקדמת עמלה גבוהה. העמלה הגבוהה הזו, עלולה להקשות עלינו בדרך.
בריבית פריים, עמלת הפירעון המוקדם לא קיימת ולא תעמוד בדרכינו, פרט לעמלת טיפול נמוכה של כמה עשרות שקלים.

 

שיעור ריבית פריים נמוך באופן משמעותי יחסית לריביות אחרות

כמו שאמרנו, ריבית פריים נקבעת לפי ריבית בנק ישראל ולכן לרוב היא נמוכה מאוד. חשוב לציין שבנק ישראל מפרסם את שיעור הריבית אחת לחודש, כלומר שהתדירות בה הריבית עלולה להשתנות היא די גבוהה. אממה, בשנים האחרונות השינויים בריבית לא היו משמעותיים, ובחודשים האחרונים (2021), שיעור הריבית לא השתנה כלל. את השינויים בשיעור ריבית הפריים בשנים האחרונות, ניתן לראות בטבלה המצורפת.

בנוסף, דיברנו על כך שבמסלול ריבית פריים לא נצטרך לשלם עמלת פירעון מוקדם, כך שבכל נקודת זמן נוכל לשנות את מסלול המשכנתא שלנו במקרה ששיעור ריבית הפריים יעלה, כך שהתדירות בה ריבית פריים יכולה להשתנות – לא באמת מפחידה כמו שנשמע.

השיעורים הגבוהים ביותר בריבית הפריים משנת 2017:

שנה שיעור הריבית הגבוה ביותר בשנה זו
2021 1.60%
2020 1.75%
2019 1.75%
2018 1.75% (רק בחודש האחרון של השנה)
2017 1.60%

 

אורך תקופת המשכנתא שלקחנו לא תשפיע על גובה הריבית

כמה שזה נשמע פשוט – ככה זה פשוט באמת. במסלול ריבית פריים, תקופת המשכנתא לא מהווה גורם שמשנה את גובה הריבית (בניגוד למסלולים אחרים, בהם ככל שניקח משכנתא לתקופה ארוכה יותר, נשלם ריבית גבוהה יותר). כלומר, במסלול ריבית פריים, הריבית שנשלם במשכנתא של 30 שנים, לא תהיה גבוהה יותר מזו שנשלם במשכנתא של 10 שנים.

לאחר שלמדנו וסקרנו יחד מה היא ריבית פריים, ראינו כי מסלול ריבית פריים מביא איתו יתרונות רבים שגוברים על החסרונות ולכן זהו מסלול מומלץ לבחור לשלב בתמהיל המשכנתא שלכם.
ומכאן, נותר לנו רק לאחל לכם, קוראינו היקרים, בהצלחה!

לפרטים נוספים היכנסו לאתר: mashcantainfo.com.

שטר ומטבעות

אולי יעניין אותך גם