חיפוש

7 הדברים ששוטר לא יכול לעשות בבדיקה שגרתית

זה קורה לנו לא מעט כשאנחנו על הכבישים – אנחנו יכולים לנהוג בצורה ראויה ובטוחה, כשלפתע ניידת שיטור תנועה תעצור אותנו לבדיקה שגרתית. שוטר שעוצר אותנו לבדיקה שגרתית לא בהכרח הופך אותנו באותו הרגע לאשמים, אך הוא בהחלט יכול לבצע מספר פעולות מסוימות על מנת לברר שאנחנו לא עוברים על החוק בעודנו על הכביש. חשוב להכיר את הזכויות שלכם במקרה הזה. הנה 7 דברים ששוטר לא יכול לעשות בבדיקה שגרתית.

 

שלילת רישיון

אם שוטר עצר אתכם לבדיקה שגרתית, הוא לא יכול לשלול לכם את הרישיון. מי שרשאי לשלול את הרישיון שלכם מטעם המשטרה הוא קצין משטרה, וזאת רק אם ביצעתם עבירת תנועה שניתן להוכיח אותה. במידה ושוטר מבקש לקחת את הרישיון שלכם ללא חשד סביר, מוטב ליצור קשר עם עורך דין תנועה.

 

מניעת תיעוד

העידן הטכנולוגי בו אנחנו נמצאים מאפשר לנו להוכיח דברים רבים באמצעות תיעוד. לכן, במקרים רבים מומלץ לתעד, על מנת שלא יקרה מצב בו אתם מואשמים בדבר שלא התרחש. שוטר לא יכול למנוע מכם תיעוד, אלא אם הדבר מפריע לו להפעלת הסכמות שלו.

 

חיפוש גופני

שוטר לא יכול לבצע עליכם חיפוש גופני אם הוא חושד שביצעתם עבירה קלה, כל עוד אין לו חשד סביר. חיפוש גופני פוגע בפרטיות שלכם בתור בני אדם, כך שרק אם עולה חשד סביר, רשאי השוטר לבצע חיפוש זה.

 

ביצוע בדיקת שתן

כדי לקבוע האם נהג נוהג תחת השפעת סמים, יש לשלוח אותו לביצוע של בדיקת שתן. שוטר לא יכול לחייב אתכם לבצע בדיקת שתן כל עוד אין לו חשד סביר שאתם נוהגים תחת השפעת סמים.

 

בדיקת נשיפון

אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר היא נהיגה תחת שכרות. המשטרה מנסה להילחם בעבירה זו בכבישים באמצעות ביצוע של בדיקות שונות לנהגים. נהגים נוטים להתבלבל בין שתי בדיקות: בדיקת ינשוף ובדיקת נשיפון. בדיקת נשיפון היא בדיקה ראשונית, שאינה יכולה לקבוע אם אתם נוהגים תחת שכרות. מותר לסרב לבדיקה זו, אך לבדיקת ינשוף אסור לסרב, כך ששוטר לא יכול להכריח אתכם לבצע בדיקת נשיפון.

 

עיכוב ממושך

ישנם מקרים בהם בדיקה שגרתית מעלה חשדות מסוימים אצל השוטר. השוטר רשאי לעכב אתכם לפי הסמכות שיש לו בחוק. למרות זאת, העיכוב יכול להימשך עד לא יותר משלוש שעות. עיכוב לפרק זמן ממושך יותר חורג מסמכויותיו של השוטר.

 

לא להזדהות

נהלי המשטרה קובעים שעל שוטר להיות מזוהה במהלך הפעילות המבצעית שלו באמצעות תג שם, כל עוד זה לא פוגע בהפעלת סמכויותיו. שוטר לא רשאי שלא להזדהות בפניכם בזמן בדיקת שגרתית, שכן אין סיבה שהזדהות תמנע ממנו להפעיל את הסמכות שלו.

ניידת משטרת התנועה נעצרת

אולי יעניין אותך גם